Bombax Zayıflama Tozu Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Yumurta diyeti etkili mi?

Yumurta diyeti protein açısından yüksek ve karbonhidratların düşük bir diyetidir. Kalorisi de düşüktür.

Adından da anlaşılacağı üzere, yumurta bu diyetin büyük bir parçasıdır ve aynı zamanda ana protein kaynaklarından biridir. Diyetin bazı sürümlerinde yumurtalar yenen yegâne yiyeceklerdir.

Bu makalede, bu fad diyetinin herhangi bir fayda olup olmadığını ve sağlıklı olup denemek için güvenli olup olmadığına bakıyoruz.

Yumurta diyet yemek planı

Yumurta diyetinin birkaç değişik versiyonu var. Her birinde yumurta protein ana kaynağıdır.

Patates, pirinç ve ekmek gibi nişastalı karbonhidratlara izin verilmez. Şeker yüksek şekerlemeler ve gıdalar da diyetten atılır.

Yumurta diyetinin tüm sürümlerinde su ve sıfır kalorili içeceklere izin verilir.

Yumurta diyetinde önerilen kalorilerin ve porsiyonların tam miktarı bir kişinin cinsiyet, boy ve etkinlik düzeyine bağlı olarak değişir.

Haşlanmış, haşlanmış veya karıştırılmış yumurtalara izin verilir, ancak yağ veya tereyağı olmadan hazırlanmalıdır.

Geleneksel yumurta diyeti

Geleneksel yumurta diyetinde, diğer kaynaklardan gelen proteinlere izin verilir. Geleneksel yumurta diyeti en popüler sürümüdür ve yüksek protein ve düşük karbonhidratlı diğer diyetlere benzerdir.

Yalın protein ve düşük lahana , brokoli ve ıspanak gibi karbonhidrat sebzelere izin verilir. Meyveler genellikle günde 1 veya 2 porsiyonla sınırlıdır.

Karbonhidratlar, makarna, ekmek ve pirinç gibi limit dışıdır.

Bir yemek planına örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Kahvaltı : İki yumurta ve az yağlı sebze.
  • Öğle Yemeği : Yeşil salata ile protein yalın.
  • Akşam Yemeği : Yumurtalar veya yağsız protein ve düşük karbonhidratlı sebzeler.

Etkili mi?

Yumurta diyetinin tüm versiyonları daha az kaloriyi yiyerek sonuçlanır, bu nedenle kısa vadede kilo vermek için etkili olabilir. Diyet, kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilen protein açısından zengin.

Gelen bir çalışmada yer Clinical Nutrition American Journal , araştırma, yüksek protein diyeti katılımcıların tam hissetmek ve kilo yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yumurta ayrıca iyi bir protein kaynağıdır ve B-12 vitamini , vitamin D ve demir gibi önemli vitamin ve mineralleri içerir .

Yumurtalar önemli besin maddeleri içeriyor ve kilo kaybı oluşabilmesine rağmen, bir yumurta diyeti kilo vermek ve onu uzak tutmak için en iyi yaklaşım olmayabilir.

Bir kişi kilo vermiş olsa bile, uzun süreli sıkı bir diyet sürdürme ihtimali düşüktür, bu nedenle kaybettiklerini kolayca geri alabilirler.

Ayrıca, diyet karbonhidrat kısıtlamaları nedeniyle bazı insanlar yorgun ve halsiz günler bırakabilir.

Güvenli mi?

Yumurta, hafifçe yenirken sağlıklı bir protein kaynağı olabilir, ancak bunlar kolestrol bakımından da yüksektir.

Bazı araştırmalar, yumurtaları yüksek miktarlarda yemenin bazı tıbbi durum riskini artırabileceğini göstermiştir.

Bir çalışma, haftada altıdan fazla yumurta yediğini , ancak kadınlar için değil, erkeklerde yüzde 30 oranında kalp yetmezliği riskini artırdığını tespit etti.

Aynı çalışma aynı zamanda haftada altı yumurta veya daha az yiyen kadın ve erkeğin kalp krizi , hemorajik inme veya kalp yetmezliği riski taşımadığını da bildirdi . Hemorajik bir vuruş beyindeki rüptüre kan damarlarını içerir.

Yumurta diyetinin güvenliği de izlenen sürüme bağlıdır. Her yemeğin yalnızca yumurtaları yemek dengeli bir diyet değildir ve beslenme yetersizliklerine neden olabileceğinden güvensizdir.

Yumurtalar ayrıca lif içermezler. Yalnızca yumurta yemesi doğru sindirim işlevini bozabilir ve kabızlığa neden olabilir.

Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı diyetler ayrıca yorgunluk , baş ağrısı ve mide bulantısı gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir . Diğerleri kötü nefes , kas krampları ve sindirim problemlerini içerebilir.

 

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )