Bombax Zayıflama Tozu Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Çok hızlı yemek yemek zararlı mı?

Yeni araştırmalara göre çok hızlı yemek yemeniz, belinize ekstra bir boyut ekleyebilir, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve inme riskini artırabilir.

Yeni bir araştırmanın sonuçları – Yakın zamanda Amerikan Kalp Cemiyeti’nin Anaeste, CA’da düzenlenen 2017 Bilimsel Toplantıları’nda sunuldu – yiyeceklerinizi sallamanın kardiyometabolik sağlığınıza ciddi zarar verebileceğini önermektedir.

Japonya’daki Hiroşima Üniversitesi’nden bir kardiyolog olan Dr. Takayuki Yamaji, 5 yıllık bir dönem boyunca 1000’den fazla katılımcının muayene edildiği çalışmanın baş yazarıdır.

Çalışma, yeme hızı ve kalp hastalığı , diyabet ve inme gibi ciddi kardiyometabolik koşullar için beş risk faktörüne verilen metabolik sendrom insidansı arasındaki ilişkiyi ele aldı .

Bu beş risk faktörü, yüksek tansiyon , yüksek trigliseritler veya kanda bulunan yağlar, yüksek kan şekeri, “iyi” kolestrolün düşük seviyeleri ve geniş bir belidir.

Ulusal Sağlık Enstitüsünün (NIH) uyarıları, genel obezite oranlarının artması nedeniyle sendromu geliştiriyor . Şu anda, Birleşik Devletlerin yetişkin nüfusunun üçte birinden fazlasının ( % 34 ) metabolik sendrom olduğu tahmin edilmektedir .

NIH, “Gelecekte,” metabolik sendrom, sigarayı kalp hastalığının önde gelen risk faktörü olarak geçebilir. ”

Metabolik sendrom prevelansı, odaklandığı yere bağlı olarak, nüfusun yüzde 10 ila 84’ü arasında herhangi bir yerden olabilir.

Japon yetişkinlerde yeme alışkanlıklarını incelemek

Dr. Yamaji ve meslektaşları, 642’si erkek olmak üzere 1.083 katılımcıyı inceledi. Ortalama katılımcılar 51 yaşın biraz üzerindeydi.

Bu kişilerin, 2008’de çalışmanın başında metabolik sendrom belirtisi yoktu ve araştırmacılar onları 5 yıl boyunca izledi.

Kendinden kontrollü bir anket kullanarak katılımcılar yaşam tarzı, yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve tıbbi geçmiş hakkında bilgi verdi.

Katılımcılar 20 yaşından beri en az 10 kilo almışlarsa, bu çalışma için “kilo artışı” olarak nitelendirilir.

Katılımcılar yeme hızlarına göre üç gruba ayrıldı: Yavaş yiyenler, normal yemek yiyenler ve hızlı yemek yiyenler.

Metabolik sendromla bağlantılı hızlı yeme

5 yıllık takip periyodu boyunca, 84 kişi metabolik sendrom geliştirdi. Genel olarak, daha yüksek kilo artışı, daha yüksek kan şekeri, daha düşük seviyedeki düşük yoğunluklu lipoprotein veya “kötü” kolesterol ve daha büyük bir bel ile daha yüksek yeme hızı ilişkilidir.

Hızlı yemek yiyenlerin metabolik sendrom gelişme ihtimalleri neredeyse iki kat daha fazladır.

Daha belirgin olarak, hızlı yiyenlerin, normal yiyicilerde yüzde 6,5 olasılıkla karşılaştırıldığında, risk faktörlerini geliştirme ihtimali yüzde 11,6 daha yüksekti. Bu arada yavaş yiyicilerde metabolik sendrom gelişme oranı sadece yüzde 2.3 idi.

Çalışma yazarları, “Yeme hızı, obezite ve gelecekte metabolik sendrom prevalansı ile ilişkilendirildi” [5] Bu nedenle, yavaş yavaş yemek yemek Japonlarda metabolik sendromu önlemede hayati bir yaşam biçimi faktörü olabilir. ”

 

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )