Bombax Zayıflama Tozu Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Bölgesel zayıflama – Bölgesel İncelme Mümkün müdür?

Bölgesel zayıflama – bölgesel incelme – mümkün müdür?

Hepimiz tatlıları severiz ve bir diyet programına bağlı kalıp kilo vermek zor gelir. Bunun doğal sonucu olarak vücudumuzun çeşitli bölgelerinde yağlanma meydana gelir. Cinsiyete ve genetik özelliklere bağlı olarak insanlar vücutlarının farklı bölgelerinde yağ depolarlar. Bazılarımız bel bölgesinde yoğun olarak yağ depolanırken, kimilerimizde basen bölgesi, kimilerimizde ise yağlar tüm vücuda yayılmıştır.

 

Spor salonlarında göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için onlarca mekik çekenlere rastlayabilirsiniz. Peki karın egzersizleri yapmak, inanmak istediğimiz gibi bölgesel incelmeyi sağlar mı? Bazı reklamların ve dergilerin `bölgesel incelme mümkündür` iddiasına rağmen bilimsel çalışmalar aksini söylemektedir.

 

2007 yılında Connecticut Üniversitesi’nde yapılan 104 kişinin katıldığı bir çalışmada, katılımcılardan günlük hayatta dominant olmayan kollarını ağırlık egzersizi ile çalıştırmaları istenmiştir. MRI taramaları sonucunda, egzersiz programına başlamadan önce ve programdan sonra çalıştırılan kolda vücudun diğer bölgelerinden daha yüksek oranda yağ azalması tespit edilmemiştir.

 

Bu çalışma bize yüzlerce karın egzersizi yapmanın bölgesel zayıflamaya katkısı olmadığını göstermektedir.

 

Peki bu durumda bölgesel incelme için ne yapılmalı?

 

Bu sorunun birden çok cevabı var fakat biz ilk denemeniz gereken formülden bahsedeceğiz:

 

 

Önereceğimiz diyet programı ile bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün.

Zayıflamak için DİYET.

Diyet yaparak doğrudan hedeflediğiniz bölgedeki yağlar yok olmayacak belki ama vücudunuzdaki genel yağ oranı azaldığı için hedef bölgenizdeki yağlanma da azalacaktır.

 

Hızlı kilo vermenin birçok yolu var.

 

Ancak bu yöntemlerden pek çoğu sizi aç bırakacak ya da mutsuz olmanıza sebep olacak.

 

Eğer çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, bu mutsuzluk ve açlık kısa sürede diyet planınızı terk etmenize neden olacak.

 

Bizim size önereceğimiz 2 adımdan oluşan diyet planı ise;

 

İştahınızı ciddi oranda azaltacak,

Sürekli açlık hissi yaşamadan kilo vermenizi sağlayacak,

Metabolizmanızı dengeleyerek daha sağlıklı olmanızı sağlayacak!

İşte karşınızda 2 adımdan oluşan bölgesel zayıflama diyet planı:

 

Diyet – Nişasta ve Şeker

Şeker ve Nişasta Bölgesel Yağlanmanın Bir Numaralı Sorumlusudur

  1. Şeker ve Nişastayı azaltın

Diyetinizdeki en önemli adım karbonhidrat tüketimini azaltmak olacaktır.

İnsülin salımını tetikleyen gıdaların en başında şeker ve nişasta gelir.

 

İnsülin Direnci: Eğer şu ana kadar duymadıysanız, vücudunuzda yağ depolanmasından sorumlu olan hormonun adını duydunuz.

 

İnsülin Seviyesinin Düşmesi Nelere Etki Eder?

 

İnsülin seviyesi aşağıya indiği zaman, vücudumuz karbondhidratlar yerine yağ depolarına hücum ederek enerji ihtiyacını yağlardan karşılamaya başlar.

Vücudunuzdaki insülin seviyesini azaltmanın sağlığınız için bir başka faydası ise böbreklerin vücudunuzdaki su ve sodyum fazlasını atmasıdır. Bu da vücudunuzdaki kilolara neden olan ödemden ve şişkinlikten kurtulmanız anlamına gelmektedir. [1]

Beslenme alışkanlığını bu şekilde değiştirdikten sonraki ilk hafta içerisinde 3 ya da 4 kiloyu yağ ve su kütlesinden verenlerin sayısı oldukça fazladır.

 

Karbonhidratlar & Yağlar

Karbonhidratlardan keserek diyet yapanların, yağlardan keserek diyet yapanlara oranla çok daha hızlı kilo verdiklerini gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur. Hatta bu iki diyet arasındaki en önemli fark ise;

 

Karbonhidratların azaltıldığı diyet durumunda kişilerin tokluk hissedene kadar yemesine izin verilmektedir,

Yağların azaltıldığı diyet durumunda vücuda alınan kalori sınırlandırılmakta ve kişi zaman zaman açlık hissi ile başetmek zorunda kalmaktadır.

Özetleyecek olursak, karbonhidratları azaltarak insülin seviyenizi azaltacak bunun doğal sonucu olarak da yemek yeme isteğiniz azalacak ve daha az kalori tüketeceksiniz hem de tüm bunlar açlık hissine katlanmadan gerçekleşecek.

 

Unutmayın, insülin seviyenizi azaltarak kilo verme trenine binmiş olacaksınız.

 

Bölgesel Zayıflama, Diyet, Yağlar

Sağlıklı yağlar da diyet programında önemli yere sahiptir.

  1. Protein, Yağ ve Sebze Tüketin

Her öğününüz bir protein kaynağı olan besin, yağ ve düşük karbonhidratlı ve vitamin açısından zengin sebzeler içermelidir. Öğünlerinizi bu şekilde düzenlemek aldığınız karbonhidrat seviyesini tavsiye edilen günlük miktarın altında tutacaktır.

 

Protein kaynağı olan besinler:

 

Dana Eti, Tavuk Eti, Hindi Eti, Kuzu Eti

Balık ve deniz ürünleri

Yumurta

Yeteri kadar protein tüketimenin öneminden ne kadar bahsetsek azdır.Unutulmamalıdır ki Protein her diyet listesinin en önemli elemanıdır. Hayati fonksiyonlarımızı sürdürmemiz için gerekli olan aminoasitlerin kaynağıdır. Kaslarımızın temelidir.

 

Ayrıca yüksek protein tüketiminin vücudun günlük kalori tüketimini arttırdığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. [2]

 

Yüksek protein içerikli diyet planları kişilerin gün içinde obsesif şekilde yemeyi hatırlamalarının ve gece yatmadan bir şeyler tüketme isteğinin önüne geçmektedir. Aynı zamanda daha tok hissetmemizi sağladığı için günlük tükettiğimiz kaloriler de otomatik olarak azalacaktır.

 

Mesele kilo vermekse, protein tüm diğer gıdaların önündedir.

 

proteinler ve diyet

Kilo verme diyetlerinin en önemli elemanı proteinlerdir.

Protein ile birlikte diyet planımızda yer alması gereken düşük kalorili gıdalar:

 

Brokoli

Karnabahar

Ispanak

Karalahana

Brüksel Lahanası

Beyaz Lahana

Salatalık

Tatlı kırmızı biber

Mantar

Kabak

Avakado

Taze Fasulye

Sarmısak

Kereviz

Domates

Turp

Soğan

Patlıcan

Enginar

Yukarıda listelemiş olduğumuz haşlanmış sebzeler ile tabağımızı tepeleme doldurabiliriz. Bir öğünde birden çok tabak yesek bile günlük karbonhidrat sınırına ulaşamayacağız.

 

Protein ve düşük karbonhidratlı sebzeleri temel alan bir diyet planı ile vücudumuzun sağlıklı olması için ihtiyacı olan lif, vitamin ve mineralleri almış olacağız. Dolayısıyla diyetimizde nişasta ve şekere ihtiyacımız yok.

 

Proteinler ve sebzelerin yanı sıra diyetimizde sağlıklı yağlara da yer vermeliyiz.

 

Sağlıklı Yağ Kaynakları:

 

Zeytinyağı

Tereyağı

İçyağı

Hindistan Cevizi Yağı

Avakado Yağı

Günlük 2 ya da 3 öğün yiyin. Eğer akşam üzeri kendimizi aç hissediyorsak dördüncü öğünü ekleyebiliriz.

 

Yağ tüketmekten çekinmeyin! Aynı zamanda hem karbonhidratları hem de yağları kısmak kilo vermeye engeldir. Kendimizi kötü hissetmemize ve diyet planımızı yarıda bırakmamıza neden olacaktır.

 

Sağlıklı yağlardan korkmamız için hiçbir sebep yok. Yeni çalışmalar doymuş yağların kalp ve damar rahatsızlıkları ile hiçbir ilgisi olmadığını göstermiştir. [3]

 

Özetle; her öğünümüzde bir protein kaynağına, düşük karbonhidratlı sebzelere ve sağlıklı yağlara yer vermeli; şeker ile nişastadan ise sakınmalıyız. Bu diyet bizi günlük karbonhidrat limitinin altında tutacak ve insülin seviyemizi düşürecektir.

 

Bölgesel Zayıflama ve Spor

Ağırlık kaldırmak diyet programınızın yanında yağ yakımı için size çok yardımcı olacak.

BONUS: Haftada 3 gün spor yapın

Kilo vermek için spor yapmak zorunda değiliz ancak spor yapmak kilo vermemize fazlasıyla yardımcı olacak. Dolayısıyla size de spor yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Spor yapmak için fazla zamanımızın olmadığını biliyoruz. Bunun için haftada sadece 3 kere spor salonuna gidin, ısının, ağırlık kaldırın, esneyin ve duşunuzu alın. Haftada 3 gün birer saatlik antrenmanın faydasını kısa zamanda göreceksiniz.

 

Daha önce spor yapmadıysanız, salondaki antrenörlerden hedefleriniz doğrultusunda size yardımcı olacak bir program hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

 

Spor yaparak hem kalori yakmış olacaksınız hem de diyet yaptığınızdan dolayı vücudunuzun aşağı çektiği metabolizma hızınızı dengelemiş olacaksınız.

 

Düşük karbonhidrat diyeti ile yağlardan verirken, kas kütlesini arttırmanın mümkün olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. [4]

 

Eğer ağırlık kaldırmak istemiyorsanız, HIIT kardiyo antrenmanlarını deneyebilirsiniz. En kısa sürede en fazla kaloriyi yakmanızı sağlayacak antrenman türlerinden birisidir. HIIT hakkında detaylı bilgi için bağlantıdaki metni inceleyebilirsiniz.

 

Ağırlık kaldırmak diyet programınızın yanında yağ yakımı için size çok yardımcı olacak. Eğer ağırlık kaldırmak istemiyorsanız kardiyo yapmayı deneyin ama sporu programınıza dahil edin.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )