Bombax Zayıflama Tozu Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Bel, Basen ve Kalçada Biriken Kalıcı Yağlardan Nasıl Kurtulabilirim?

Bel, Basen ve Kalçada Biriken Kalıcı Yağlardan Nasıl Kurtulabilirim?

Sonradan söyleyeceğimizi en başta söylüyoruz. Size kalıcı yağlarla ilgili şok edici bir detay veriyoruz, yapacağınız sıradan bir diyet işe yaramayacak! Hatta yapacağınız sıradan diyetler, kalıcı yağları daha da kalıcı hale getirecektir. Evet ciddiyiz ve az sonra bunu nedenleri ile birlikte açıklayacağız. Peki nasıl kalıcı yağlardan kurtulup bölgesel kilo vereceğiz? Çözüm basit, ve çok önemli… Lütfen okumaya devam edin.

 

 

 

Bölgesel kilo vermek istiyorsanız ve kalıcı yağları nasıl yakabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, size bu özel hücrelerin davranışlarını bilimsel açıdan açıklayabiliriz. Tam bilimsel açıklamayı şimdilik vermeyeceğiz ama gerçekten bu yağlar hakkında bilimsel detaylı bilgi isterseniz, ki bu okuyacağınız tüm diyetlerin ana mantığını anlayabilmeniz için önemli olabilir, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize isteğinizi yazın, biz de yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan zevk duyacağız.

 

Biz şimdilik ana konumuza dönelim, kalıcı yağlar nedir ve bunlardan nasıl kurtulacağız?

 

Daha Fazlası: Protein Diyeti listesi, detaylı incelemesi, menüleri ve yorumları

 

Vücudumuzdaki En Kalıcı Yağlar Nerededir?

 

 

Vücudumuzda 3 farklı yağ tabakası vardır. Bunlardan ilki derimizin hemen altında biriken yağlar. Biz bunlara ‘Deri Altı Yağları’ olarak adlandırırız ve kemerinizin üstünden sarkan yağlar işte bunlardır. İkinci tabaka ise vücudumuzun tam içinde organlarımızın çevresine ve karın kaslarımızın altına yerleşen yağlardır. ‘İç Organ Yağları’ olarak adlandırılan bu tabakalar, çoğu türk erkeğinin büyük karnının oluşmasını sağlayan yağlardır. Bu yağları elinizle hissedemezsiniz. Son olarak kaslarımızın içi ve çevresinde bulunan yağlar vardır. Bunlar da ‘Kas İçi Yağ’ olarak adlandırılır.

 

Bu 3 farklı yağ tabakasından en kalıcı olanı, deri altı yağlarıdır. Bayanların deri altı yağları, erkeklerin deri altı yağlarına göre daha kalıcıdır ve yakılması çok daha zordur. Bayanlardaki deri altı yağlarının da en kalıcı ve yakılması zor olanı ise vücudun alt bölgesinde, kalça ve basen bölgesinde birikenlerdir. Erkeklerde yakılması en zor yağlar ise alt mide kaslarının hemen üstündeki deri altı yağlarıdır.

 

Vücut Tipleri Ve Kalıcı Bölgesel Yağlar

 

Bölgesel Kilolar Hakkında Önemli Detaylar

Deri altı yağları, iç organ yağlarından daha kalıcıdır.

Deri altı yağlarının daha kalıcı olmasının sebebi insüline daha duyarlı olması ve kandan daha az beslenmesi olarak açıklanabilir.

Diyet ve Kalıcı Yağlar Hakkında Şok Edici Detaylar

Kalıcı yağlar hakkında en sinir bozucu detay, sıradan diyetlerin hiçbir işe yaramamasıdır. Hatta diyet kalıcı yağları daha da kalıcı hale getirecektir. Burada biraz yavaşlayalım ve bu kavramı size tekrar açıklamamıza izin verin. Sıradan, az ye çok spor yap tarzı bir diyete başladığınızda, kalıcı yağlarınızın üstüne daha da yağ ekleyeceksiniz.

 

Çoğu insanın bundan haberi bile yok hatta internette ne kadar site gezerseniz gezin, içlerinden kaçı acaba sizi bu gerçekle yüzleştirecek? Yapılan araştırmalarda sıradan diyetler işe yaradığı hiç kanıtlanmadı. Hatta aslında sıradan diyetlerin işe yaramadığının kanıtlandığını biliyor musunuz? Bilimsel araştırmalara göre diyet yapanların 95%’i verdikleri kiloları diyeti bıraktıklarında geri alırken, 66%’sı ise diyetle verdiklerinden daha fazlasını geri alıyor. Bir acı gerçek daha, diyet sonrası alınan kiloların çoğu, kalıcı yağ olarak bize geri dönüyor. İç karartıcı, biliyoruz…

 

Sıradan diyetler size hep aynı şeyi önerir, bölgesel kilo vermek istiyorsanız, az ye, çok spor yap. Biz CGKN olarak özellikle bu tarz yaklaşımlardan uzak durduk ve uzmanlarımızın önerileri hep sizi bu sıradan diyet alışlkanlığından uzaklaştırmaya yönelik oldu. Size kısaca az ye, çok spor yap diyetlerinin nasıl yağlarınızı daha da arttırdığını açıklamak isteriz. Bu tarz diyetler, metabolizmanızda düzensizliklere neden olur ve bu da sizi diyet öncesinden daha da aç hale getirirken vücut enerjinizi düzensizleştirir ve sizde yüksek kalorili besinler için doyumsuz bir istek yaratır. Sıradan diyet yapanların 95%’inin verdikleri kiloları tekrar geri almalarının asıl sebebi budur. Bunları size neden mi anlatıyoruz? Çünkü bölgesel kalıcı yağlardan kurtulmak için yapacağınız sıradan diyetlerin size yarardan çok zarar getireceğini farketmenizi istiyoruz.

 

Bölgesel yağlardan kurtulmak mı istiyorsunuz? İlk işiniz, az ye çok egzersiz yap diyetlerinden hızlıca uzaklaşmak olmalıdır!

 

Yağ Oranınıza Göre Vücut Şekliniz

 

Bölgesel Kilo Vermek İstiyorum

Artık yağlarımız hakkında detaylı bilgiye sahip olduğumuza göre, hadi çözüme odaklanalım. Kalıcı yağlarımızdan kurtulmamız için aşağıda belirttiğimiz 3 basit konuya dikkat etmeliyiz.

 

  1. Sıradan Diyetleri Bırakın!

Artık az yemek çok egzersiz (AYÇE) mantığından uzak durmanız ve az yemek, az egzersiz (AYAE) veya çok yemek çok egzersiz (ÇYÇE) mantığı ile hareket etmeliyiz.

 

Düşününki araba kullanıyorsunuz ve yokuş aşağı, el freniniz çekik olarak ilerliyorsunuz. Sıradan diyetlerin metabolizmanızda gerçekleştirdiği işte aynen budur. Kalıcı yağlarla bu şekilde savaşamazsınız. Yağla başa çıkmak için iki şeye ihtiyacınız vardır, negatif kalori ve hormonel denge. Sıradan diyetlerdeki az yemek çok egzersiz (AYÇE) planı size günlük negatif kalori için yardımcı olurken metabolizmik dengenizi alt üst etmekte, az bir süreden sonra kilo vermenizi durdurmakta ve devamında çok yemek az egzersiz planına sizi zorunlu kılar. (Metabolizmanızdaki değişiklik sizi tembel ve yorgun kılar, aynı zamanda da eskisinden daha aç hissedersiniz. Bunun sebebi vücudunuzun sizi aslında sizden daha çok sevmesidir)

 

Bölgesel kilo vermek için kullanacağınız farklı yöntemle çok daha başarılı olabilirsiniz. Az yemek az egzersiz veya çok yemek çok egzersiz planlarının her ikisi ile de günlük negatif kalori hedefinizi tuttururken aynı zamanda metabolizmanızın dengesini bozmamış olursunuz.

 

  1. Diyet Döngüsü Yaratın

Diyetiniz hep tek düze gitmesin. Bazı periyotlarda az yemek az egzersiz (AYAE) ile ilerleyin, sonra çok yemek çok egzersiz (ÇYÇE) ile devam edin. Diyet döngüsünü sağlayarak kaslarınızı daha hızlı büyütürken daha çok yağ yakarsınız.

 

CGKN okuyucuları olarak artık az yemek çok egzersiz diyet planlarının sizi daha da acıktıracağını, vücut enerjinizi dengesizleştireceğini ve metabolizmanızı yavaşlatacağını biliyorsunuz. Şimdi size yeni bir bilimsel gerçekten daha bahsedeceğiz. Bu gerçeğe göre, vücudumuzun yağ yakarken aynı zamanda kasları güçlendirme sistemi oldukça verimsiz çalışmaktadır. İkisini birden aynı anda yapmakta çok kötüdür. İşte bu sebeple ikisinden sadece birini yapmaya odaklanmayı daha çok sever.

 

Diyetinizi döngü içinde yapmanız işte bu nedenden ötürü çok önemlidir. Çok basit, bazı günler ve/veya bazı haftalar az yemek az egzersiz (AYAE) planına uyun, diğer zamanlarda ise çok yemek çok egzersiz (ÇYÇE) planına uyun. Bu kadar basit. Örneğin hafta sonu ÇYÇE yaparken, hafta içi 5 gün AYAE uygulayabilirsiniz. Yada birkaç hafta biri sonra birkaç hafta diğeri.. Nasıl uygun görürseniz.

 

  1. Hedef Bölgenizi Belirleyin

Artık genel yağ yakımını arttırmayı başardığınıza göre, şimdiki hedefimiz bölgesel kilo vermek ve kalıcı yağları yakmak! Konuyu basitleştirmek adına bu konuyu 2 maddeye ayırdık 1) bayanların alt vücut bölgesi 2) bayan ve bayların bel bölgesi

 

Bayanların Alt Vücut Bölgesi (Kalça, Basen, Bacak)

 

Az yemek az egzersiz (AYAE) planına göre günde 3 öğün yemek yemelisiniz ve haftada 3 gün kardiyo egzersiz yaparken 2 gün ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Günde yarım saatinizi de yürüyüşe ayırmanızı öneririz.

Çok yemek çok egzersiz planını uyguladağınız hafta yine günde 3 öğün yemek yerken, porsiyonlarınızı büyütebilirsiniz ama yapacağınız haftalık egzersizi 3 gün ağırlık, 2 gün crossfit olarak da bilinen şiddetli kardiyo, 2 gün normal kardiyo yaparken ve günde 1 saat yürüyüş olarak planlamanız gerekmektedir.

AYAE planını adet döneminizin ardındaki 2 hafta uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde sert egzersizler yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Protein tozu ile yapacağınız çalışmayı destekleyecekseniz günde 2 öğününüzde 30-40g protein tozu alabilirsiniz. (Protein tozu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz, size özel alerjik bir durum olabilir)

Bay ve Bayanların Bel Bölgesi

 

Bayanların bel yağlanması genelde stres kaynaklıdır. Bel bölgesinde yağlanma olan bayanlar çok yüksek ihtimalle strese daha duyarlıdır. Bu da şu demektir, bayanların karın yağları yemek ve egzersizden çok, stres kaynaklıdır. Bunu bilmenizde yarar var çünkü yemek ve egzersizi yüksek seviyede yaptığınızda sizde yine stres yaratabilir. Bu sebeple mide yağlanmasını hedefleyerek yapılan egzersiz ve diyetin işe yaramadığı durumda olan bayanların günde 1 saatini sert idmanlar yaparak geçirmesindense, yatakta dinlenerek geçirmesini tavsiye ederiz.

Az yemek az egzersiz (AYAE) planını bayan bel yağlanması için daha çok öneriyoruz çünkü bu plan sizi daha az strese sokar ve daha rahat bir yaşama yönlendirir.

Erkek karın yağlanması ise daha ilginçtir. Hem AYAE hem de ÇYÇE planı işe yarayacaktır.

Erkeklerde bel yağlanmasının önüne geçmenin tek şartı var, o da ağırlık çalışmasıdır. Bu bölgesinde yağlanma olan erkekler, diyetle günlük negatif kalori hedefinin tuttururken, yapacakları ağırlık çalışması ile de testesteron, kortizol ve insülin seviyelerini dengeleyeceklerdir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )